כך תדעו שהכלב שלכם מזדקן

כלבים

גם כלבים בסופו של דבר מזדקנים. בתחילה אתם מקבלים גור מלא באנרגיה הגדל במהירות, בסופו של דבר הוא נרגע קצת והופך לכלב בוגר, ואז גם מתחיל להזדקן. במהלך השנים תוכלו לראות שינויים שונים בפעילותו של הכלב, התנהגותו ובעיות רפואיות שונות. אצל כל כלב זה עשוי להתרחש בגיל שונה, ישנם גם גורמים גנטיים אך גם התזונה של הכלב משפיעה במידה רבה על בריאותו בגיל מתקדם. חשוב להיות מודעים לכך ולשים לב לסימנים ולשינויים המתרחשים. כאשר הכלב מתבגר יש לו צרכים שונים ויש לדאוג לו על מנת לספק לו איכות חיים.

ירידה בראייה

בגיל מבוגר העיניים של הכלב מקבלות מראה עכור ומעושן. אל תיבהלו מכך, מדובר בתופעה טבעית וברוב המקרים הדבר אינו משפיע על הראייה. אך מצד שני יש לקחת את הכלב לבדיקה וטרינרית על מנת לוודא שלא מדובר בבעיה אחרת. באופן כללי עם הגיל כן ישנה ירידה בחדות הראייה של הכלב.

ירידה בשמיעה

הכלבים ידועים בזכות שמיעתם המעולה,אך בגיל מבוגר השמיעה שלהם נפגעת והם עשויים להיות כבדי שמיעה ואף חרשים.  החשד עשוי להתעורר כאשר אתם רואים שהכלב אינו מגיב לרעשים כמו בעבר וגם לא שאתם קוראים בשמו, אך לפעמים קשה לדעת האם הכלב סתם מגלה אדישות או שאינו שומע. ניתן לקחת את הכלב ל בדיקת שמיעה לכלבים על מנת לבדוק זאת. במידה והכלב חרש הדבר לא יהווה בעיה גדולה, אך היו זהירים כאשר אתם משחררים את הכלב מכיוון שהוא עלול לא לשמוע סכנות מהן יש להתרחק. פגיעה בשמיעה יכולה להיות גם תוצאה של דלקת אוזניים חריפה, דבר הגורם לכאבים ודורש טיפול רפואי. דלקות אוזניים יכולות להתרחש בכל גיל ואתם צפויים לראות את הכלב מגרד את אוזנו תוך כדי השמעת יללות כאב.

משקל ותזונה

בגיל מבוגר עשויים להתרחש שינויים במשקל הגוף והם יכולים להתבטא גם בירידה או עלייה במשקל. עלייה במשקל תיתכן בגלל האטה בחילוף החומרים והירידה בפעילות הגופנית. אך מצד שני ישנה ירידה בתאבון ובתפקוד מערכת העיכול ולכן תיתכן גם ירידה במשקל. גם מחלות שונות עשויות לגרום לאיבוד משקל ותמיד חשוב להתייעץ עם וטרינר לגבי השינויים במשקל וגם לגבי תזונת הכלב באופן כללי. בגיל מבוגר הצרכים התזונתיים של הכלב משתנים ויש להחליף גם תזונה. לעתים יש צורך בוויטמינים לכלבים ותוספי תזונה.

בעיות פרקים

בוודאי אתם זוכרים איך הכלב שלכם תמיד היה מגיב מהר. אך כאשר הכלב מתבגר תנועתו הופכת להיות נוקשה ולעתים הוא מתקשה לקום ממצב מנוחה. זהו יכול להיות סימן לכאבי פרקים. זוהי אמנם תופעה טבעית, אך חשוב להבין שהיא גורמת לסבל שניתן למנוע. ישנם טיפולים שונים היכולים להקל את הכאב וגם מיטות כלבים נוחות המפחיתות את הלחץ על המפרקים בעת המנוחה.

בעיות בשיניים ובחניכיים

חשוב לשמור על שיני הכלב במהלך חייו ולבצע ניקוי שיניים אצל הרופא הווטרינרי. אך בגיל מבוגר יתכנו בעיות שונות בשיניים הגורמות לריח רע מהפה וכאבים עבור הכלב. במסגרת הבדיקות אצל הרופא הווטרינרי יש לבדוק גם את מצב השיניים והחניכיים ולטפל בהם בהתאם.

אולי יעניין אותך גם:
אהבת את המאמר? שתף עם חבריך!