איך ללמד תוכי לדבר

תוכים

לפני שתתאמצו ללמד את התוכי לדבר, חשוב שתדעו שלא כל תוכי הוא בעל יכולת דיבור. ישנם תוכים המצליחים לחזור על הברות וישנם תוכים המצליחים לבטא מילים ומשפטים קצרים. ישנם זני תוכים המסוגלים לעשות זאת, אחרים לא. כאשר תוכי מצליח לקשר מילים למצבים נוצרות אינטראקציות מאוד משעשעות וזוהי חלק מהחוויה של להחזיק בבית תוכי. אבל אך מלמדים תוכי לדבר והאם אוכל לתוכים יכול לסייע לנו?

אם אתם עומדים עכשיו מול התוכי ופשוט חוזרים על המילה שוב ושוב, כדאי שתשנו אסטרטגיה כי זה לא ממש עובד. אתם יכולים להיות מופתעים איך מילה שניסיתם ללמד אותו שוב ושוב לא נקלטת, אך מילים אחרות הוא קולט מהסביבה בקלי קלות. אז מה הסיבה לכך? התוכי מתבונן בסקרנות על הסביבה ומקשר בין מילים לסיטואציות שונות – כל דבר החוזר על עצמו בצורה עקבית עשוי להיקלט על ידי התוכי, אך לא חזרה אינסופית על המילה אלא הסיטואציה בשלמותה. למשל אם אחד מבני המשפחה נוהג לקרוא לכם בשמכם והתוכי מזהה שהקריאה בשם מביאה לכך שאתם יוצאים מחדרכם וניגשים אל אותו האדם הוא יקלוט זאת במהירות וצפוי להתחיל לקרוא בשמכם. אם התוכי רואה את התגובה שלכם כאשר הטלפון מצלצל הוא עשוי לחזור עלייה.

חזרה על המילה יכולה לעבוד, אך היא תביא לכך שהתוכי יגיד אותה בצורה רנדומלית ולא באמת יבין את המשמעות של המילה. אך כאשר התוכי מקשר בין המילה לסיטואציה מסוימת כך זה נעשה יותר מעניין.

ללמד תוכי לדבר בעזרת אוכל לתוכים

אוכל לתוכים יכול לשמש ככלי ללימוד תרגילים שונים ודיבור. ניתן להשתמש באוכל לתוכים באופן דומה לאוכל בעת אילוף כלבים. אל תשתמשו באוכל הרגיל שאתם נותנים לתוכי אלא חטיף מיוחד שאתם יודעים שהוא אוהב אך משמש רק לצורך האילוף. השתמשו באוכל לתוכים בתור פרס המעודד התנהגות מסוימת -אם התוכי חוזר על מילה ואתם רוצים לעודד אותו לחזור עליה, תוכלו ללמוד אותו שחזרה על המילה מביאה לקבלת האוכל שהוא אוהב. התחילו מחזרה על המילה ומתן החטיף לתוכי, בסופו של דבר הוא יקשר בין השניים ויתחיל להגיד את המילה לפני שתיתנו לתוכי את האוכל. חזרו כמה פעמים על הפעולה – אמירת המילה ואחר כך מתן הפרס. בפעם הבאה אמרו את המילה, הציגו בפניו את הפרס אך אל תמהרו לתת לו; בסופו של דבר התוכי ילמד לבקש מכם את האוכל באמצעות חזרה על המילה.

חשוב שתבינו שהסוד הוא לא באוכל לתוכים, אלא בסבלנות. נסו 5-6 פעמים לחזור על המילה ולאחר מכן תנו לתוכי הפסקה. נסו שוב במועד מאוחר יותר או למחרת.

כפי שאמרנו בהתחלה לא לכל התוכים ישנן אותן יכולות דיבור. הדברנים הגדולים הם תוכים מסוג אמזונה, רוזלה, אלכסנדרין, קקדו, קררה, ארה וסנגל. אך בראש רשימת הדברנים הוא הג‘אקו המציג אוצר מילים מרשים של כ 1000 מילים.

אולי יעניין אותך גם:
אהבת את המאמר? שתף עם חבריך!