איך ללמד כלב פקודות

כלבים

ישנם אנשים הלוקחים את הכלב שלהם לאילוף כלבים מקצועי , אך האמת שישנם גם דברים רבים שתוכלו ללמד את הכלב לבד ואפילו די בקלות. הפקודה המפורסמת היא ”תן יד“, היא משעשעת אותנו וזוהי אינטראקציה נחמדה עם הכלב. אך למעשה פקודה זו היא חסרת חשיבות וישנן פקודות אחרות שתרצו ללמד את הכלב. פקודות אשר יעזרו לכם לשלוט עליו בצורה יותר קלה וליהנות ממערכת יחסים טובה יותר עם הכלב בבית. כאשר הכלב מציית לפקודות בסיסיות יהיה לכם קל יותר להתנהל איתו בבית, בחוץ, בחברת אנשים ובחברתם של כלבים אחרים.

פקודות חשובות לכלב

להלן כמה פקודות בסיסיות שתוכלו ללמד את הכלב בקלות ועשויות להיות שימושיות מאוד. הסוד לתרגול הפקודות השונות הוא שימוש בחטיף אטרקטיבי עבור הכלב. חטיפים מיוחדים אותם מוכרים בחנויות החיות או חתיכת נקניק יכולים לעשות את העבודה. מומלץ לשמור את אותם החטיפים המיוחדים אך ורק לצורך התרגול ולא לתת אותם סתם כך ללא סיבה.

בוא – המשמעות של הפקודה הזו היא שהכלב יבוא כאשר אתם קוראים לו. למשל כאשר הכלב שלכם מתרחק מכם בפארק תרצו לקרוא לו. זה עשוי להיות מתסכל מאוד אם הכלב שלכם מתרחק ולא מתייחס לקריאותכם. זוהי אחת הפקודות הראשונות שתרצו ללמד את הכלב והיא גם אחת הקלות. פשוט קראו לו בשמו, אמרו לו ”בוא“ ותנו לו חטיף. החטיף הוא החיזוק החיובי להתנהגותו – בכל פעם שיבוא העניקו לו חטיף ושבחו אותו. בסופו של דבר הוא יבוא גם ללא החטיף.

שב – עוד פקודה חשובה מאוד לצורך שליטה על הכלב היא הפקודה שב. באמצעות פקודה זו אתם יכולים להרגיע את הכלב. היא שימושית מאוד בכל פעם שתרצו שהכלב יחכה בסבלנות או כאשר צריך להרגיע אותו בעת נוכחות של כלבים אחרים בסביבה. עליכם להציג בפניו את החטיף, בגובה מעל לאפו ולחזור על הפקודה. במצב זה הכלב מתיישב בצורה אינסטינקטיבית ומרים את אפו כלפי מעלה, תכונה ההופכת את לימוד הפקודה לקלה. כאשר הכלב התיישב תנו לו את החטיף.

עזוב – כלבים מגלים סקרנות גדולה ולעתים הם עלולים להתעסק עם חפצים שאינכם מעוניינים שהכלב יגע בהם, או שאפילו עשויים לפגוע בכלב. מסיבה זו חשוב ללמד את הכלב פקודה שתגרום לו לעזוב מייד כל חפץ שכזה. את הפקודה מלמדים באמצעות צעצוע שהכלב מגלה בו עניין. בשעה שהכלב משחק עם החפץ יש להגיד את המילה ”עזוב” ולהציג בפני הכלב את החטיף. כאשר הכלב שומט את הצעצוע ניתן להעניק לו את החטיף.

שימו לב לא להגזים במספר התרגילים. נסו כמה פעמים והניחו לכלב לנפשו. אינכם רוצים להגיע למצב שבו אתם חוזרים על התרגיל שוב ושוב עד שהכלב כבר מאבד עניין בעוד חטיפים. הפסיקו את האימון בצורה יזומה ולא כאשר הכלב מפסיק לשתף פעולה. שימו לב שישנם מוצרי אילוף לכלבים שבהם אתם יכולים להיעזר.

אולי יעניין אותך גם:
אהבת את המאמר? שתף עם חבריך!