איך לאלף כלב לא לנשוך

כלבים

ניתן להבדיל בין שני סוגים של נשיכות. הסוג הראשון הוא נשיכות הנעשות מתוך משחק, דבר אופייני עבור גורי כלבים. והסוג השני הוא נשיכות המתבצעות כאקט של תוקפנות. אך גם הנשיכות המתבצעות תוך כדי משחק עלולות להיות מרגיזות ואפילו מכאיבות; שיני הכלב חדות וגזעים מסוימים מפעילים כוח רב ועלולים להכאיב או לקרוע את הבגדים. נשיכות הן בעיה שיש להפסיק כבר מההתחלה. זה טבעי שגור מרבה לנשוך, אך יש ללמד את הגור מגיל צעיר מה מותר לנשוך ומה אסור – לא תרצו שיינשך אנשים וגם לא פריטי ריהוט ובגדים. יש להגיש לכלב צעצוע נשיכה שאיתו הוא יכול לשחק ולמנוע ממנו לנשוך דברים אחרים ואנשים. אז איך מלמדים כלב לא לנשוך?

איך מלמדים כלב לא לנשוך

אם לא נעצור את משחקי הנשיכות בגיל צעיר, הכלב עשוי להמשיך לנשוך תוך כדי משחק גם בבגרותו. והנשיכות כמובן יהיו חזקות יותר כמצופה מכלב בוגר, מצב שברור שאינכם מעוניינים בו.

חשוב להבין שהמשחקים הללו הם אינם משחקים תמימים, הם נובעים מתוך האינסטינקטים הביולוגיים של הכלב להילחם על מעמדו בלהקה ולאתגר את מנהיגי הלהקה. אם תגיבו בהתעלמות וסלחנות כלפי הנשיכות אתם בעצם מוותרים על מעמדכם כמנהיגי הלהקה והדבר יביא לחוסר ציות ובעיות התנהגות בעתיד. לכן חשוב לשים לזה סוף.

שימו לב לנסיבות בהן הגור נושך מכיוון שזוהי גם צורת תקשורת. אם הגור עזב את עיסוקיו ולפתע החל לנשוך אתכם יתכן כי הוא רוצה לעשות את צרכיו וזו הדרך שלו למשוך את תשומת לבכם, וזהו הזמן להוציא אותו למקום שבו הוא יכול לעשות את צרכיו. יתכן גם שהכלב שלכם סובל מעודף אנרגיה וצריך לתת לו יותר זמן לבלות בחוץ ולהוציא אנרגיה.

כאשר הגור נושך אין להגיב באלימות, ניתן להגיד לו “לא” בקול תקיף. חשוב שיהיה לכם צעצוע נשיכה ובכל פעם שהוא נושך תגישו לו את הצעצוע ותנו לו חיזוק חיובי כאשר הוא נושך את הצעצוע. כך הוא ילמד שמותר לנשוך את הצעצוע ואסור לנשוך דברים אחרים.

כיצד לעצור התקפה של כלב נושך

נשיכה של כלב יכולה להיות דבר מסוכן ובמקרים מסוימים אפילו קטלנית. במידה ויש לכם כלב בעל נשיכות חזקות ונטייה לתוקפנות, כדאי שתדעו כיצד לעצור התקפה של כלב נושך. כמבן שיש להימנע מלהגיע למצבים אלו באמצעות אילוף הכלב ובמידת הצורך שימוש באמצעים כמו מחסום לפה. במידה ויש לעצור התקפה של כלב יש לכרוע מאחוריו ולחסום אותו באמצעות הברכיים. עלינו לאחוז בחוזקה בקולר על מנת למנוע מהכלב לסובב את ראשו. במידת הצורך יש להיעזר בשתי הידיים. מתוך אינסטינקט אנחנו עשויים לנסות למשוך את קולר הכלב על מנת לשחרר את האחיזה בקרבן, אך זה עשוי להחמיר את הפציעה. במקום זאת יש להשתמש ביד על מנת ללחוץ על קנה הנשימה של הכלב ובכך לגרום לו לשחרר את הנשיכה. רק לאחר ששחרר ניתן למשוך אותו. במידה ולכלב אין קולר יש לאלתר אמצעי לכריכה סביב צווארו כמו חגורת המכנסיים.

אולי יעניין אותך גם:
אהבת את המאמר? שתף עם חבריך!