איזה מזון תוכים אוכלים?

תוכים

אם יש לכם תוכי הוא דורש הרבה מאוד טיפול על מנת להבטיח תוכי בריא ושמח. אחד הדברים הבסיסים ביותר שעליכם לדאוג להם הוא אוכל לתוכים. האוכל שאתם נותנים לתוכים צריך לענות על כל הצרכים התזונתיים של התוכי – הוא אמור לספק להם את החלבון, המינרלים והוויטמינים הדרושים לצורך התפתחות תקינה וחיים בריאים. כל חוסר תזונתי עלול לפגוע בבריאות התוכי, מצב רוחו ומראה הנוצות. אז מה מתאים בתור מזון לתוכים?

ישנם דברים רבים אשר יכולים להתאים בתור אוכל לתוכים. ברמת העיקרון רוב סוגי הזרעים, האגוזים והפרות יכולים להתאים בתור אוכל לתוכים. אז אולי כדאי להדגיש מה אינו מתאים עבור תוכים. אבוקדו הוא הפרי היחידי ממנו יש להימנע. אך ברמת העיקרון רוב סוגי האוכל המהווים מזון לבני אדם אינם מתאימים בתור מזון לתוכים. ברשימה הזו ניתן להזכיר קפאין, שוקולד, תחליפי סוכר, בצל ושום. כמו כן ישנם פרות מסוימים המתאימים למאכל, אך יש להוציא את הזרעים שלהם – תפוחים, אגסים, דובדבנים, משמש, אפרסק, נקטרינה ושזיפים. הערה קטנה לגבי גרעיני חמנייה ואגוזים – תוכים אכן אוהבים אותם אך יש לקחת בחשבון שהם מכילים אחוזי שומן גבוהים ולא מומלץ להגזים. בדיוק כפי שאנו בני האדם אוהבים לאכול ג‘אנק פוד שאינו אידאלי לבריאותנו, כך גם התוכים אוהבים לאכול גרעינים ואגוזים אך אלו אינם אידאליים ובטח שאינם עונים על כל הצרכים התזונתיים של התוכי.

כופתיות לתוכים

מזון לתוכים צריך להתבסס על כופתיות לתוכים; זוהי תרכובת העשויה מאגוזים וגרעינים שונים, ובתוספת מינרלים וויטמינים העונים על כל הצרכים התזונתיים של התוכים. כופתיות לתוכים הן הדרך הבטוחה להאכיל את התוכים – הם אוהבים את הכופתיות, אין בהן סכנה שבטעות תתנו אוכל לתוכים המכיל זרעים אסורים והם שומרים על בריאותו של התוכי. אך שימו לב שעל התוכים להיות רגילים לכופתיות לתוכים מגיל צעיר. תוכים מבוגרים שפוגשים כופתיות בפעם הראשונה בדרך כלל אינם מגלים התעניינות.

למרות שכופתיות לתוכים אמורות לענות על כל הצרכים התזונתיים של התוכים, לא ניתן להאכיל תוכי אך ורק בכופתיות לתוכים. מומלץ לגוון באוכל לתוכים על מנת להוסיף להם עניין וטעם. תוכלו להוסיף לתוכי כל יום איזה פרי או ירק; אין צורך לשים לו סלט פרות שלם, כל פעם נתח פרי אחר וכאשר יסיים תוכלו להחליפו באחר. המצב האידאלי הוא ש ⅔ מהתזונה של התוכי היא כופתיות תוכים והשאר ירקות ופרות.

שימו לב שעל מנת לשמור על בריאות התוכים, עלינו לתת להם מזון לתוכים הדומה למזון שאותו הם רגילים ללקט בטבע. תוכים מגיעים ממקומות שונים בעולם ויש להם צרכים תזונתיים שונים. ישנן כופתיות לתוכים המיועדות לזנים מסוימים וחשוב שתבחרו אותן נכון. כמו כן, לצד המידע הכללי שהבאנו, חשוב שתתייעצו בחנות החיות או עם וטרינר לגבי התזונה המתאימה לתוכי שלכם.

אולי יעניין אותך גם:
אהבת את המאמר? שתף עם חבריך!